Tippek, hogyan fejlessze lánya önbizalmát
Az egyik legjobb módja annak, hogy gondoskodjunk lányunk magabiztos felnőtté válásáról az, ha tudtára adjuk, hogy velünk bármikor beszélhet. A gyerekkor, - különösen a kamaszkor - gyakran nehézségekkel teli, így nagyon fontos, hogy gyermekünknek legyen kihez fordulnia tanácsokért, megértésért és segítségért.
Szánjunk minden nap egy kis időt arra, például a kocsiban ülve (ilyenkor a szemkontaktus mellőzése sokat segíthet), vagy kutyasétáltatás közben, esetleg lefekvés előtt, hogy beszélgetünk egy keveset érzelmeiről. Vitassuk meg gyermekünkkel az iskolai eseményeket, a házi feladatot vagy a barátokat: a lényeg, hogy naprakészek legyünk az életével kapcsolatban, valamint érzékeltessük vele a törődést! Íme három olyan témakör, amelyet érdemes megbeszélni! Abban is segítünk, hogyan kell a tiniket megközelíteni.
Kamaszkor
Mire lányunk eléri a 11 éves kort, már jó, ha tudatában van annak, milyen változások várnak rá. Ez nagyjából megfelelő kornak számít a felkészítésre, ugyanis nem sokkal ez után kezdődnek meg az első menstruációt megelőző jelek, mint például a lágyéki- és hónaljszőrzet növekedése. Érdemes hát minderre érzelmileg is minél előbb felkészülni! A legjobb módja e téma elindításának, ha először saját testünkről kezdünk el beszélni. Ez nem fog problémát jelenteni, ugyanis a kislányokat gyakran lenyűgözi édesanyjuk teste. Meséljük el nekik a saját tapasztalatainkat a kamaszkort illetően, milyen változásokon mentünk keresztül és hogyan éreztük ettől magunkat. Azt is mondjuk el, hogy társainkhoz képest milyen tempóban fejlődtünk; például kinek kellett legelőször, vagy legutoljára elkezdeni melltartót hordania. A lényeg, hogy megértessük vele, óriási különbségek vannak időzítés terén, így ez esetben nem meghatározható, hogy mi számít „normálisnak”.
A beszélgetések során maradjunk mindig nyugodtak, ezzel is a téma természetességét sugallva. Igyekezzünk továbbra is gyakran visszautalni saját magunkra és mondjuk el lányunknak, hogy teste egyre inkább hasonlít majd a miénkre, ahogy kislányból nő válik belőle. Érdeklődjünk, hogy van-e valamilyen kérdése, majd válaszoljunk rá egyszerűen és érthetően. Talán többet szeretne majd hallani anya tapasztalatairól, ami jó hír, mivel ezek a történetek megnyugtatják őket. Emlékeztessük arra is, hogy bármikor, bármit nyugodtan kérdezhet tőlünk!
Menstruáció
Mivel a vér látványa igen félelmetes tud lenni, érdemes az első menstruáció előtt átbeszélni a dolgokat. A legtöbb lánynak először 12 és 13 éves kora körül „jön meg”, azonban a 9, vagy 16 éves kor sem példa nélküli, így időben kezdjük meg a felkészítést! Minden bizonnyal mi is emlékszünk az első alkalomra, és az azt megelőző aggodalmakra. Ennek felemlegetése megint csak egy remek módja a beszélgetés elkezdésének. Meséljük el neki, milyen érzés volt abban a korban, például: „Amikor én is 10 éves voltam, sokat aggódtam az első menzeszem miatt, mert nem tudtam milyen érzés lesz. Te is gondoltál már erre?” Minden bizonnyal már ő is töprengett azon, hogy milyen érzés lesz, meddig tart majd, mennyit fog vérezni, úgyhogy nyugtassuk őt meg a saját tapasztalatainkra utalva.
Készítsünk számára egy kis csomagot a „vészhelyzetre”: engedjük meg hogy válasszon egy kis neszeszert, amibe készítsünk be neki két Always betétet és egy tartalék bugyit. Figyelmeztessük, hogy amikor elmegy otthonról, ezt a kis csomagot a menstruáció ideje alatt mindig tartsa magánál.
Nyugtassuk meg, hogy nem fog „elvérezni”, s az első néhány alkalom kifejezetten gyenge lesz. Magyarázzuk el, hogy a vér színe lehet barnás, piros, vagy akár feketés is, az Always azonban gondoskodni fog arról, hogy semmiképp se ázhasson át. Emlékeztessük arra is, hogy az Always betétet 4-6 óránként cserélnie kell.
Egyes lányokat izgalommal, míg másokat kételyekkel és félelemmel tölt el a felnőtté válás gondolata. Amennyiben lányunk esetében ez utóbbi a helyzet, nyugtassuk meg, hogy mindez teljesen normális. Emellett magyarázzuk el neki a menstruáció lényegét valamint azt, hogy mostantól már teherbe eshet. Amennyiben egy tanártól vagy másik lánytól már szerzett információkat a témával kapcsolatban, térképezzük fel, hogy megfelelő tanácsokkal látták-e őt el.
Beszélgessünk a menzesz tüneteiről is, a görcsöktől kezdve, a puffadáson át a fejfájásokig, s megint csak osszuk meg vele, hogy nekünk milyen tüneteink voltak. Magyarázzuk el neki, hogy pontosan hogyan vigyázhat magára minden hónapban, hogyan alkalmazzon melegvizes palackot fájdalomcsillapítás gyanánt, hogyan cserélje rendszeresen a betéteket, de mindenekelőtt emlékeztessük, hogy hozzánk bármikor fordulhat, bármilyen kérdéssel!
Magabiztos testkép
Sajnálatos módon a lányok gyakran megszállottjává válhatnak bizonyos elvárásoknak, amiket az ideális test elképzelésével kapcsolatban feléjük támasztanak. Rengeteget segíthetünk egy pozitív testkép kialakításában azáltal, hogy megértjük a rá helyeződő nyomást, illetve hogy nem csak külsőségeit, de jószívűségét, humorérzékét és éles eszét is dicsérjük, kiemelve ezek elsődleges fontosságát.
Ide kattintva megtekintheti a cikk második részét, ahol további önbizalomnövelő ötleteket kínálunk!