Miért kívánsz meg bizonyos ételeket a menzeszed alatt?


Wellness
31/10/2024
Background

Tartalomjegyzék:
Rendjén való az, ha a menstruáció előtt és alatt is jobban kívánsz bizonyos ételeket?
Miért kívánsz meg bizonyos ételeket a menzeszed alatt?
Hogyan tudsz gátat szabni az ételek utáni vágyakozásnak a menstruáció időszakában?

 

Még mielőtt ránéznél a naptárra, már érzed, hogy közeleg a menstruációd – hiszen egyre jobban kívánod a csokoládét, a szénhidrátokat vagy a sós ízeket; így adja tudtodra a szervezeted, hogy hamarosan megjön.
Vajon az ételek utáni sóvárgás természetes jelenség? Miért kívánsz bizonyos ételeket a menstruáció alatt? A tested biológiai és pszichológiai okokból, sőt néha még a reklámok miatt is bizonyos ételek után erősen vágyakozik. A legfontosabb amit nem árt ilyenkor tudni, hogy hogyan szüntethető meg ez a sóvárgás annak érdekében, hogy a becslések szerinti napi 500 extra kalória bevitele elkerülhető legyen.

Rendjén való az, ha a menstruáció előtt és alatt is jobban kívánsz bizonyos ételeket?

Röviden: igen, az. Mint általában, ezt is a hormonjaidnak „köszönheted”. A premenstruációs szindrómának több mint 150 különböző tünete van, melyek közül a "kívánósság" az egyik leggyakoribb. A nők 85 százaléka állítja, hogy tapasztal magán PMS-tüneteket, azonban 97 százalékunk számol be arról, hogy sóvárog bizonyos ételek után, ami épp a menstruáció kezdete előtt erősödik fel.

Miért jelenik meg ez a vágyakozás a menstruáció alatt, különösen bizonyos ételek után? A hormonok szintjének ingadozása befolyásolja a neurotranszmittereket, jellemzően akkor, amikor a peteérés során a petesejt kilökődik. A szervezeted szénhidrátra, zsírra és édességre vágyik, ezért szívesen fogyasztod ezeket a magas kalóriatartalmú ételeket.

Ezáltal próbálja meg a szervezet növelni az ebben az időszakban jellemzően alacsonyabb szerotoninszintet. Ezekre a közérzetjavító hormonokra azért is van szükség, hogy segítsék leküzdeni azokat a hangulatingadozásokat, amelyek miatt a hónapnak ebben az időszakában levertnek érzed magad.

Az ösztrogén- és progeszteronszint változása közvetlenül a menstruáció előtt azt eredményezheti, hogy több szénhidrátot és cukrot kívánsz. A korábban felsorolt okok mellett egyes kutatók úgy vélik, hogy az étvágyat szabályozó endogén-opioid-peptidek aktívabbak a PMS alatt. Az ösztrogén, az inzulin és a vércukorszint közötti kapcsolat szintén befolyásolja az ételek utáni sóvárgást és az azzal járó súlygyarapodást.

Előfordulhat, hogy az ösztrogénszint csökkenése a menstruációt megelőző időszakban a menopauzához hasonló hatást vált ki, ami fokozott inzulinrezisztenciához és vércukorszint-emelkedéshez vezet. A szervezet megpróbálja a vércukrot a sejtekbe kényszeríteni, ahol energiára van szükség. Ez viszont kihatással lehet az étvágyra, az étkezésre és a súlygyarapodásra, ami elsősorban a deréktájékon mutatkozik meg. Most már tudod, hogy miért tapasztalnak egyes nők súlyingadozást a menstruációs ciklusuk alatt.

A rendszeres étkezés – vagy nassolás – is segít a vércukorszintünk szabályozásában, így ebben az időszakban is kiegyensúlyozottak maradhatunk.

Az ételek utáni sóvárgás csak egy tünete a PMS-nek. Arra is számíthatsz, hogy szorongás kínoz majd, ingerlékeny, feszült vagy szomorú leszel, vagy éppen mindezeket együtt éled át a nap folyamán.

Miért kívánsz meg bizonyos ételeket a menzeszed alatt?

Az étel több mint üzemanyag a szervezetünk számára. Az ételekhez való érzelmi kötődésünk – az emlékeknek vagy a „cukormámornak” köszönhetően – mélyebbé és nehezebben megszakíthatóvá teszi a kapcsolatunkat bizonyos ételekkel.

Némely ételt csupán érzelmi támaszként fogyasztasz, más ételek utáni vágyakozásod pedig valójában a sejtjeidben és mirigyeidben keletkezik. Például az, hogy jobban kívánod a csokoládét, nem csak érzelmi kötődésből fakad. Az édes ízek iránti fokozott sóvárgást az az energia hajtja, amely a méhnyálkahártya újraképződéséhez és az előző hónapban ott felhalmozódott méreganyagok eltávolításához szükséges. Ez az oka annak, hogy a cukor és szénhidrátok utáni vágy általában a menstruáció alatt a legerősebb.

A sejtek azonban az ovulációt követő napokban magnéziumra is áhítoznak. Mivel a kakaóbab ezt nagy mennyiségben tartalmazza, a csokoládéevés iránti vágy fokozódik. A kalóriabevitel csökkenthető azáltal, hogy az alacsonyabb cukortartalmú étcsokoládét választod más csoki fajták helyett, illetve ha zabot, zöld színű zöldségeket fogyasztasz, vagy étrend-kiegészítőkkel oldod meg szervezeted magnézium pótlását. A magnézium görcsök, székrekedés, rendszertelen alvás, szorongás vagy fejfájás esetén is segíthet.

A legbiztosabb módszer az, ha a menstruációd előtti időszakban eltávolítod otthonodból a magas kalóriatartalmú élelmiszereket, így nagyobb eséllyel találsz majd egészségesebb helyettesítőt anélkül, hogy megszállottan a legédesebb, legkalóriadúsabb ételeket keresnéd a konyhaszekrényben. Ha szükséged van egy kis cukorpótlásra, inkább édes gyümölcsöket fogyassz, hogy átvészeld ezt az időszakot.

Az édességek után a "kívánós lista" második helyén a sós ízek szerepelnek. Ahogy a hormonok szintje ingadozik, a mellékvesék egyre keményebben dolgoznak, hogy szabályozzák őket. Több ásványi anyagra – többek közt sóra – van szükségük, hogy tudják tartani a lépést. Hogy ezt az igényt a ropogtatnivalók fokozott fogyasztása nélkül tápláld, használj tengeri sót a főzéshez, egyél lédús zöldségeket vagy tenger gyümölcseit. Kerüld a finomított sót, a konzerveket és az előrecsomagolt készételeket!

Az is fontos, hogy fehérjében gazdag reggelit fogyassz, például tojást, hogy a nap első felében teltebbnek érezd magad. Hallgass a szervezetedre és egyél amikor éhes vagy, de tarts mértéket! Ha egészséges fehérjéket és zsírokat fogyasztasz a menstruációd előtt, kevésbé valószínű, hogy a hormonok ingadozásakor a falánkság csapdájába esel.

Hogyan tudsz gátat szabni az ételek utáni vágyakozásnak a menstruáció időszakában?

Először is, ismerd fel a sóvárgás jeleit, erősítsd meg az elhatározásodat, és az egészséges alternatívák otthoni készletét. Kötelezd el magad a rendszeres testmozgás mellett, például úgy, hogy a barátaiddal lejársz az edzőterembe vagy csak sétáltok egyet, hogy távolabb kerülj a konyhaszekrénytől.

Íme néhány tipp, ami segíthet ebben a helyzetben:

  • Éhségedet sovány fehérjékkel csillapítsd, melyek egyensúlyban tartják a vércukorszintet, elősegítik az inzulintermelést és segítenek elkerülni az inzulinrezisztencia kialakulását.
  • A jóllakáshoz egyél több összetett szénhidrátot - például teljes kiőrlésű lisztet, teljes kiőrlésű gabonát, barna rizst, árpát, babot és lencsét tartalmazó élelmiszert, - így kevesebb hely marad az egészségtelen ételeknek.
  • Csökkentsd étrendedben a finomított szénhidrátokat, zsírt, sót és cukrot tartalmazó élelmiszereket! Még egy kis mennyiség elfogyasztása után is könnyen előfordulhat, hogy csak még többet akarsz majd ezekből enni, ami akár „falásrohamokhoz” is vezethet.
  • Igyál kevesebb koffeintartalmú italt és alkoholt, amelyek szintén letéríthetnek a helyes útról.
  • Egyél több leveles, zöld színű zöldséget és tejterméket, hogy növeld a kalciumbevitelt és helyreállítsd a szerotoninszintet! Esetleg konzultálj háziorvosoddal a táplálékkiegészítők szükségességéről.
  • A tünetek enyhítésére szedj B-vitamin tartalmú kiegészítőket, például B6-vitamint, tiamint és riboflavint. A D-vitamintól pedig jobban fogod érezni magad; vedd be tabletta formájában, napozz 15 percet vagy egyél meg egy adag gombát. Az E-vitamin szintén bizonyítottan csökkenti az ételek utáni sóvárgást. Orvosod is segítségedre lehet, és tanácsod tud adni, hogy az egészségi állapotodnak megfelelően a legjobb megoldást válasszátok.

Nem most van itt az ideje annak, hogy megnézz egy magányos nőről szóló Netflix-sorozatot, aki nem találja a szerelmet és egy vödör jégkrémben keresi a vigaszt. A tévéműsorok is elültethetik azt a fejünkben, hogy érzelmeinkre egészségtelen ételekkel kell gyógyírt találnunk, de a hónapnak ebben az időszakában távol kell tartanunk magunkat az ilyen hatásoktól.

Napi hat-tíz pohár víz elfogyasztása is segít abban, hogy az ásványi anyagok eljussanak oda, ahol szükség van rájuk, úgyhogy igyál eleget!

Lábjegyzet: Ez a cikk néhány kérdésedre és aggályodra kíván választ adni. Ha azonban nyugtalanít valami az egészségi állapotoddal kapcsolatban, konzultálj háziorvosoddal vagy nőgyógyászoddal, akik szakértő tanáccsal szolgálhatnak.