Ünnepek után: hogyan dolgozzuk le a pluszkilókat?


Wellness
3/07/2019

Az ünnepek alatt általában mindenki sokkal többet eszik és kevesebbet mozog, mint általában. Ennek természetesen az a következménye, hogy felszalad ránk néhány kiló, amitől persze gyorsan meg szeretnénk szabadulni – lehetőleg egészségesen, nem drasztikus diétával.



Több gyümölcs és zöldség

A kalóriaspórolás valószínűleg legegyszerűbb módja, ha sok gyümölcsöt és zöldséget eszünk. Amellett, hogy a gyümölcsök és a zöldségek köztudottan egészségesek – sok vitamint és ásványianyagot tartalmaznak –, fogyasztásukkal automatikusan kevesebb zsiradékot és szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe. A zöldség kicsit jobb, mint a gyümölcs, hiszen nincs benne cukor, viszont a gyümölcsöt mindenféle előkészítés nélkül is fogyaszthatjuk. Ráadásul például a banán és az alma desszertnek is kiváló, és még mindig kalóriaszegényebb és egészségesebb nassolnivaló, mint a csokoládé.

Amiből sokat együnk: zöldségleves, cukkinis töltött paprika.

Fontos a fehérje és az eltelítő ballasztanyagok

Az ételválasztásnál az is lényeges szempont, hogy sokáig ellássuk a szervezetünket energiával, tehát a fogyókúránk során ne érezzük magunkat fáradtnak. Ezt kétfajta élelmiszerrel érhetjük el: sovány fehérjével (szárnyashús, hal, tojás, sovány túró) és lassan felszívódó szénhidráttal. A ballasztanyagok azért jók, mert lassítják az emésztést, ezáltal gondoskodnak a szénhidrát folyamatos felszívódásáról, emellett eltelítenek és hígítják a táplálékot, amely így kalóriaszegényebb lesz.

Amit együnk: teljes kiőrlésű péksütemények, bab, lencse, csicseriborsó, kuszkuszos zöldségtál.

Mozgás nélkül nem megy

Ne higgyünk annak, aki azt állítja, hogy sportolás nélkül, csupán diétával le lehet fogyni. Ugyanis csak testmozgással gyorsul fel az anyagcsere, nő a szervezet energiafelhasználása és a kalóriaégetés. A legjobb mozgásfajták közé az úgynevezett kardiomozgások tartoznak, mint az úszás, a futás, a gyaloglás és a biciklizés. Ha nem szeretünk sportolni, gondoljunk arra, hogy a mozgásnak pozitív mellékhatása is van: megnövekszik a boldogsághormon termelődése, ezáltal igen hamar jobb lesz a hangulatunk. Mindazonáltal tudnunk kell egy alapszabályt: csak akkor tudunk lefogyni, ha több energiát használunk el, mint amennyit beviszünk a szervezetünkbe.

Igyunk sokat

Amikor fogyókúrázunk, a testünk sok vizet választ ki, ezért sokat is kell innunk. A víz és a cukormentes italok kiegyenlítik ezt a veszteséget, ráadásul eltelítenek, tehát kevesebbet fogunk enni. Ha éhesek vagyunk, érdemes meginnunk egy nagy pohár vizet, ugyanis sokszor előfordul, hogy az igazi éhséget összekeverjük az ételek utáni vággyal. Érdemes folyamatosan magunknál tartani valamilyen kalóriaszegény innivalót, hogy az ilyen esetekben először abból igyunk.

Hogyan együnk?

Alapszabály: lassan, mindent jól megrágva. A telítettségi érzés ugyanis csak körülbelül 20 perc után jön elő. A nagy éhségérzetünket jól elmulasztják a levesek, a magas víztartalmú gyümölcsök és a saláták.

Mintaétrend

Fontos, hogy az étkezéseket öt alkalomra osszuk el, hogy sose éhezzünk. Ezzel elkerülhetjük a falási rohamokat. Reggelire a zabpehely tökéletes rostforrás, ha gyümölccsel és joghurttal párosítjuk, ráadásul sokáig eltelít. Ebédre a leves kiváló módja az éhség elűzésének, különösen akkor, ha sovány fehérjéből, zöldségekből és hüvelyesekből készül. Uzsonnára fogyasszunk teát és joghurtot, amely segít megszabadulni a zsírpárnáktól. A nap utolsó étkezésénél érdemes kihagyni a szénhidrátokat, mert ilyenkor még a teljes kiőrlésű szénhidrátok is csak gyarapítják a zsírpárnákat. Helyette együnk inkább sovány fehérjét és zöldséget, amely még a puffadást is segít megszüntetni. Egészséges zsírokra természetesen a diéta alatt is szüksége van a szervezetnek, ezt olívaolajjal és mogyoróval pótolhatjuk.