Fogelszíneződés: viszlát sárga fogak!
Wellness
20/10/2021
Ne aggódjon többé a fogelszíneződés problémája miatt! Megmutatjuk, mit tehet az elkerülése érdekében, és hogyan őrizheti meg legjobban fogainak fehérségét.
Ön elégedett fogainak színével? Netán zavarja az elszíneződött és megfakult fogak látványa? A fogak színárnyalatának elváltozásait számos tényező kiválthatja. Íme három lehetséges ok, illetve a megoldás, amit tehet ellenük.
Ön elégedett fogainak színével? Netán zavarja az elszíneződött és megfakult fogak látványa? A fogak színárnyalatának elváltozásait számos tényező kiválthatja. Íme három lehetséges ok, illetve a megoldás, amit tehet ellenük.
A fogak elszíneződésének lehetséges okai
- A fogzománc elszíneződése
- A fogak belső elszíneződése
- Korral járó elszíneződés
Lerakódások és elszíneződések a fogzománcon. A fogzománc a fog külső rétege, amely érintkezik mindennel, amit megeszünk vagy megiszunk. A problémát elsősorban az erős pigmentet tartalmazó ételek vagy italok, - mint például a vörösbor, a tésztaszószok, a curry vagy a tea és a kávé - jelentik. A cigaretta és a dohánytermékek is hírhedtek fogelszínező hatásukról.
Íme, hogyan varázsolhatjuk ismét fehérré a fogainkat: a fogzománc elszíneződése ellen ugyanis lehet tenni! Gyors és megfizethető megoldás a fehérítő hatású fogkrémek - például a blend-a-med 3D White Luxe – használata, amely fogmosás révén segít eltávolítani a kellemetlen látványt nyújtó lerakódásokat. A makacsabb elszíneződéstől való megszabadulás érdekében professzionális fogászati tisztítás ajánlott.
A belső elszíneződés a dentinből, azaz a fogzománc alatti rétegből indul ki. A dentin sárgás-barnás árnyalatot ölthet, amely a fogzománc külső rétegén is megmutatkozhat. Az elszíneződött dentin fő okai gyermekkorra is visszavezethetők, például ha a fogak túlzott fluoridbevitelnek voltak kitéve, illetve a tetraciklin antibiotikumok hatásai miatt. Egy balesetből fakadó sérülés is károsíthatja a fogakat, ami szintén a dentin elszíneződését eredményezheti.
Hogyan varázsoljuk ismét fehérré a fogainkat? A belső elszíneződés mélyen gyökerezik, így a kezelés módszereihez a fogorvosunk tanácsára is szükség lesz. Az egyik lehetséges megoldás a fogfehérítés. Ehhez az eljáráshoz hidrogén-peroxidot alkalmaznak, és maga az eljárás otthoni használatra kifejlesztett termékekkel vagy a fogászati rendelőben is elvégezhető. A fehérítés másik alternatívája a porcelán héj, amely nem más, mint a fogfelszínre illesztett vékony, kerámia burkolat.
Ez a fajta elszíneződés egy olyan természetes folyamat, amelyet a megfelelő szájhigiénia betartása sem akadályoz meg. Mivel a fogzománc idővel elvékonyodik és a dentin sötétebb lesz, a fog természetes színe is megváltozik.
Mit lehet mégis tenni? Nos, a jó hír az, hogy az életkorral összefüggő elszíneződéseket is lehet fehérítéssel kezelni. Tudni kell azonban, hogy a fogzománc természetes megkopása miatt a fogak csak korlátozott mértékben fehéríthetők. Ez esetben tehát a porcelán héj biztosabb megoldást jelent.
A fogelszíneződés megelőzésének módszerei
- Amennyiben túl vagyunk a fogászati fogfehérítésen és szeretnénk annak eredményét minél hosszabb időre megőrizni, lehetőleg tartózkodjunk a színes ételek és italok fogyasztásától!
- Az Oral-B iO elektromos fogkefe használata eltávolítja a fogakról a lepedéket és ragyogóvá varázsolja a fogakat, mielőtt a fogkő kialakulhatna rajtuk.
- A dohányzás nemcsak sárgítja a fogakat, de növeli is a különböző fogínybetegségek kockázatát. Ez már önmagában két érv e rossz szokás felhagyása mellett!